جواب نیوز

‌حفظ حریم و عزت دانشجو موجب رشد و تعالی هر کشوری می‌شود

حسین خنیفر

رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت:آموزش، نوآوری و رقابت، آینده‌پژوهی و مهارت از رموز مهم در پیشرفت و تعالی کشور است.

به گزارش ایسنا، حسین خنیفر ظهر امروز در آئین افتتاحیه دوره بالندگی حرفه‌ای دبیران شورای انضباطی و کارشناسان تربیت بدنی و دبیران شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور در قم عنوان کرد: کار معلم تربیت بوده و تربیت معلم فرصت مهمی در پرورش نیروهای کارآمد است.

وی افزود: هر جایی که سخن بیهوده و گناه نباشد آن جا بهشت است و جایی که معلم باشد و قدمی مثبت بردارد آن جا بهشت خواهد شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه آموزش، نوآوری و رقابت، آینده پژوهی و مهارت، از رموز مهم در پیشرفت و تعالی کشور است، بیان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم، کشورهای آسیب دیده‌ای که از روی خاکستر بلند شدند و این ارکان را به کار گرفتند به پیشرفت و توسعه دست یافتند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش یکی از ارکان مهم در تحول است و در کاهش تخلف و تقلب و از میان بردن نا امیدی و استرس و رفع آسیب‌های اجتماعی جایگاه مهمی دارد.

وی افزود: نوآوری و خلاقیت یکی دیگر از ارکان موفقیت و توسعه است چه بسا کشورهایی که از نعمت منابع زیرزمینی و روزمینی محروم هستند اما با خلاقیت و نوآوری حرف نخست را در تولید و صادرات می زنند.

خنیفر بیان کرد: رقابت نیز مولفه‌ای مهم در پیشرفت است وقتی کشورها رقابت سالم و سازنده را دنبال می کنند دست یافتن به موفقیت و تحول آسان است.

وی در خصوص اهمیت آینده پژوهی تصریح کرد: ملت هایی که در گذشته زندگی می کنند و هیچ پیش بینی از آینده ندارند موفق نخواهند بود. در آینده پژوهی پیش بینی می شود تا سال ۱۴۰۰ تعداد زیادی از معلمان این کشور بازنشسته می شوند و تعداد دانش آموزان به بیش از ۱۵ میلیون نفر می رسد طبق این آینده پژوهی حتی اگر سالانه ۴۰ هزار دانشجو در مدت ۱۰ سال جذب کنیم همچنان با کمبود معلم مواجه خواهیم بود.

وی بیان کرد: مهارت نیز مولفه ای مهم به شمار می رود که به معنای اقتباس و نوآوری است با استفاده از مهارت های جدید پیمودن مسیر تا پیشرفت امکان پذیر می شود.

خنیفر اظهار کرد: ما صدمین سال تاسیس تربیت معلم را در کشور پشت سر می گذاریم این در حالی است که جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان با اقبال خوبی مواجه شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از طرح های مهم طرح ۱۰۰۳۰ است طرحی که در آن در ۳۱ استان ۱۰۰ هکتار برای دانشگاه فرهنگیان در نظر بگیریم.

رئیس دانشگاه فرهنگیان گفت: تربیت معلم لازمه پاسخگوئی به نیازهای کشور است قشر معلم الگو و سازنده کشور است و باید بدان بها بدهیم. معلمان در واقع مدیران آینده ساز هستند، مدیریت دو عنصر مهم به نام توانایی و تمایل دارد و اگر مهارت لازم کسب شد و انگیزه ایجاد گردید می‌توان تحول آفرین بود.

خنیفر اظهار کرد: همچنین پیش بینی و پیشگیری و هوشیاری سه رکن مهم در رسیدن به توسعه است و آموزش و پرورش جایگاه مهمی در آموزش این سه مولفه دارد به شرط اینکه معلمانی کارآزموده داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته اهمیت زیادی در توسعه و پیشرفت دارد می توان تجربیات ارزنده را اخذ کرد و آن را بومی سازی کرد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: تکریم دانشجو نیز یکی دیگر از شاخصه های توسعه است حفظ حریم و عزت دانشجو موجب رشد و تعالی هر کشوری می شود.

وی همچنین در مورد اهمیت تربیت بدنی گفت: تحصیل و تهذیب و ورزش از جمله شاخص های مهم جوانی از نگاه رهبری است اگر بتوان به ورزش بها داد سلامت جسم و روان تامین می شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.