جواب نیوز

گسترش کلینیک های سلامت جنسی

گسترش کلینیک های سلامت جنسی

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری خبر داد:

گسترش کلینیک های سلامت جنسی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، معصومه ابتکار، روز سه شنبه در مراسم امضای تفاهمنامه بین وزارت بهداشت و معاونت امور زنان ریاست جمهوری افزود: کلینیک های سلامت جنسی در صورتی که فعال شوند می توانند نقش مهمی دَر حفظ نشاط و پایداری خانواده ها ایفا کنند. زیرا بخشی از آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج مورد نیاز خانواده ها از طریق این کلینیک ها به مردم منتقل می شود.

او گفت: امیدوارم مسئولان وزارت بهداشت در این دوره فعال شدن کلینیک های جنسی را دنبال کنند زیرا مساله آسیب های خانواده ایرانی جدی است و نباید این مسائل را دست کم بگیریم.

او گفت: برقراری نشاط و سلامت جسمی و روحی – روانی در کشور ابعاد کلانی دارد و به سیاست های کلان کشور مربوط می شود و هر چه ارتباط افراد جامعه در خانواده ها مستحکم تر شود و اعتماد به نفس مردم با دریافت آموزش مهارت های زندگی بالاتر برود، آسیب های اجتماعی در کشور کمتر می شود.

ابتکار ادامه داد: یکی از اقداماتی که می تواند به سلامت روحی روانی و اجتماعی در جامعه کمک کند و متاسفانه کمتر مورد توجه خانواده هاست. تقویت ارتباط با طبیعت مانند پیاده روی در جنگل و مناطق طبیعی است . تقویت ارتباط با طبیعت درمانگر مشکلات روحی و روانی در بین کودکان، جوانان و خانواده هاست ضمن اینکه در کاهش بیماری های جسمی مثل آسم نیز کمک می کند.

او گفت: متاسفانه در گذشته به بسیاری از این نیازها در کشور کم توجهی شده است و معاونت امور زنان ریاست جمهوری این آمادگی را دارد که برای توجه به این امور به وزارت بهداشت و سایر دستگاه های مسئول کمک کند.

ابتکار اضافه کرد:یکی از موضوعات مهمی که در دولت دوازدهم مورد توجه است، برقراری تعادل جنسیتی در مدیریت های دستگاه های دولتی است . طبق ماده ۱۰۱ قانون برنامه توسعه ششم باید حداقل ۳۰ درصد مدیریت های دولتی در اختیار زنان باشد . هنوز با تحقق این شاخص فاصله زیادی داریم اما در وزارت بهداشت با توجه به تعداد زیاد زنان این ظرفیت وجود دارد که فراتر از ۳۰ درصد و تا ۵۰ درصد مدیریت ها در اختیار زنان قرار گیرد.

او ادامه داد: وزارت بهداشت دستاوردهای بسیار بزرگی در حوزه سلامت مادر و کودک و بهداشت باروری داشته است و باید به دور از اغراق و تبلیغات این دستاوردها را بازگو کنیم و در عین حال عقب ماندگی های زیادی را که حوزه های مختلف مرتبط با زنان داریم نیز ببینیم و برای پرسیدن به شاخص های مطلوب که با آن فاصله داریم تلاش کنیم و فاصله را با این شاخص های مطلوب کم کنیم.

معاون امور زنان رئیس جمهوری گفت: برای ارتقای شاخص های زنان و خانواده و بهبود سلامت جامعه هیچ راهی جز آگاهی بخشی وجود ندارد با اجبار کارها به جایی نمی رسد و در هیچ حوزه ای نتیجه نمی گیریم.

او از نبود معلم ورزش در مقطع ابتدایی مدارس گلایه کرد و گفت: دوران ابتدایی زمان رشد جسمی , روانی و اجتماعی کودکان است و از دست دادن این زمان به بهانه نداشتن معلم ورزش هیچ توجیهی ندارد و ما به شدت نسبت به این مساله نگران هستیم و از وزارت آموزش و پرورش و ورزش می خواهیم این این مساله را حل کنند.

ابتکار گفت: یکی از مشکلات موجود در کشور ضعف تاب آوری جامعه است. ما در دوره جدید فعالیت معاونت زنان به دنبال آموزش و ترویج فرهنگ تاب آوری هستیم و البته به نظر می رسد در صورتی که این آموزش ها به دانشجویان پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی منتقل شود می توانیم در انتقال فرهنگ تاب آوری موفق باشیم.

تفاهمنامه همکاری بین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و معاونت امور زنان ریاست جمهوری در راستای اسناد بالادستی از جمله سیاست های کلی جمعیت، سیاست های کلی سلامت، منشور حقوق شهروندی و برنامه ششم توسعه به منظور برخورداری کشور از توانمندی زنان و دختران و ارتقای شاخص های سلامت جسمی، روانی و اجتماعی در هشت ماده به امضای طرفین در محل وزارت بهداشت رسید

لینک منبع

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.