جواب نیوز

گره مشکلات آموزش عالی با استیضاح و تغییر وزیر علوم باز نمی‌شود

رییس دانشگاه بیرجند

​رئیس دانشگاه بیرجند گفت: گره مشکلات آموزش عالی کشور با استیضاح و تغییر وزیر علوم باز نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، احمد خامسان، امروز ۲۴ آذر، در بازدید از دفتر ایسنا در دانشگاه بیرجند اظهار کرد: در مقطع حساس سیاسی و اقتصادی کنونی، استیضاح وزیر علوم نه تنها کمکی به وضعیت فعلی آموزش عالی کشور نمی‌کند، بلکه می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری بر پیکره وزارت علوم وارد کرده و موجی از ناامیدی را در بین دانشگاهیان ایجاد کند.

وی تصریح کرد: تغییرات کلان مدیریتی در این حوزه می‌تواند موجب دلسردی مدیران ستادی، رؤسای دانشگاه‌ها، کارکنان و دانشجویان این مجموعه گسترده و تاثیرگذار در جامعه شود و سرعت رشد علمی کشور را کُند کند.

رئیس دانشگاه بیرجند اظهار کرد: وزارت علوم طی چند سال گذشته فراز و فرودهای فراوانی داشته است و دورانی که گذشت و باید صرف تبدیل شدن به قطب علمی منطقه و ارتقای جامعه علمی کشور می‌شد، متاسفانه صرف تغییرات در ساختار کلان مدیریتی در این وزارتخانه مهم و کلیدی شده و وزارت علوم را از هدف و رسالت اصلی خویش دور کرده است.

خامسان ادامه داد: دکتر غلامی، وزیر علوم طی مدتی که سکاندار وزارتخانه هستند، به خوبی توانسته‌اند آرامش نسبی را به دانشگاه‌ها بازگردانند و با پیگیری‌هایی که در زمینه‌های صنفی و آموزشی دارند، سعی دارند تا فضای باز سیاسی و اجتماعی را در دانشگاه‌ها ایجاد کنند و دلگرمی کارکنان و دانشجویان را فراهم کنند تا اوضاع اقتصادی کشور خللی بر آرامش و ثبات دانشگاه‌ها ایجاد نکند.

وی بیان کرد: وزیر علوم در جذب اعتبارات و تخصیص آن به دانشگاه‌ها با توجه به محدودیت‌های اقتصادی کشور بسیار رضایت بخش عمل کرده و عملکرد قابل قبولی را ارائه داده است.

رئیس دانشگاه بیرجند بیان کرد: قطعا اگر به وی فرصت داده شود تا تمامی برنامه‌هایش را که منطبق با برنامه ششم توسعه کشور و سند چشم انداز طراحی شده است، کامل اجرا کند، نتایج مطلوبی به دست خواهد آمد و همگان از این دستاوردها منتفع خواهیم شد.

خامسان خاطر نشان کرد: از نمایندگان مجلس تقاضا داریم فارغ از مسائل سیاسی و تمایلات جناحی، در تصمیم خویش تجدید نظر کرده و به جای استیضاح به وضعیت بودجه دانشگاه‌ها و رفع محدویت‌های ارزی این حوزه که چالش‌های اصلی هستند، بپردازند و با گفت‌وگو و ارائه راهکارها به رشد این نهاد تاثیرگذار و انسان‌ساز کمک کنند.

وی یادآور شد: همچنین نمایندگان مجلس لازم است آگاه باشند که آرامش و ثبات مدیریتی در وزارت علوم، می‌تواند پیشرفت علمی و ارتقای سطح فرهنگی جامعه را به همراه داشته باشد.

انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.