گرامیداشت حج در ایران همزمان با لغو حج برای مسلمانان جهان

0
(0)

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، در نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت تاکید شد: با توجه به اینکه زائران ایرانی و دیگر کشورها با تصمیم کشور میزبان نمی توانند در مراسم حج امسال حضور داشته باشند بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در تهران و استان ها و در بعد خارجی با حضور شخصیت های مذهبی، فرهنگی و دانشگاهی برنامه های متنوعی را برای گرامیداشت یاد حج و ایام دهه اول ذی الحجه اجرا خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد مظلومی ـ معاون امور بین الملل بعثه ـ از برنامه ریزی های انجام شده در فضای مجازی برای گرامیداشت حج و تبلیغ فرهنگ و معارف حج درحوزه بین الملل که با همکاری دستگاههای مختلف برگزارخواهد شد، گزارش داد.
حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رکن الدینی معاون فرهنگی بعثه نیز تاکید کرد این معاونت ۱۰ برنامه در دهه اول ذی الحجه اجرا خواهد کرد و آموزش و ارتباط با زائران با استفاده از فضای مجازی و برگزاری جلسات حضوری در مناطق سفید را تا برگزاری حج ۱۴۰۰ در اولویت قرار داده است.

وی همچنین به عنوان مسئول کارگروه معاونت ها و مدیران بعثه گزارشی از برنامه های معاونت توسعه مدیریت و منابع، دفتر نظارت و بازرسی و مدیریت حراست بعثه در فرصت به دست آمده از تعطیلی حج ارائه داد و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: نتایج آسیب شناسی های حج گذشته در ۱۷ کار گروه درحال بررسی است و انتظار می رود به ارائه راهکارهای مناسبی برای حل آسیب ها منجر شود.

نواب گفت: مطالعات روی حج آینده ادامه یابد و با توجه به احتمالات مختلف، اولویت بندی و بازبینی مسائل حوزه های اجرایی و فرهنگی مدنظر کارشناسان بعثه و سازمان حج قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج بر لزوم مستند کردن و تهیه بانک اطلاعات از تجربیات مسؤولان قبلی حوزه حج و زیارت تاکید کرد و افزود: با توجه به درخواست مرکز پزشکی حج و زیارت، بررسی و اقدام لازم برای پیش بینی مکان جدید برای بیمارستان هیئت پزشکی در مکه مکرمه با استفاده از فرصت تعطیلی حج صورت گیرد.

عربستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، حج امسال را برای مسلمانان خارج از این کشور لغو کرد و تصمیم گرفت مناسک حج را با حضور حدود یک هزار زائر که ۷۰درصد آن ها اتباع خارجی مقیم این کشور هستند، برگزار کند. عربستان فردا (سه شنبه) را روز اول ماه ذی الحجه اعلام کرده است.

نماینده ولی فقیه در امور حج چندی پیش از گله مندی زائران ایرانی از لغو مراسم حج و خودداری عربستان از حضور مسلمانان کشورهای دیگر در این مراسم سخن گفته بود.

انتهای پیاممنبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

لینک کوتاه مطلب : https://www.javabnews.com/?p=232768
سایر مطالب مرتبط

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)