جواب نیوز

میرِ تاریخ شفاهی انقلاب

میرِ تاریخ شفاهی انقلاب

معاون برنامه‌ریزی و نظارت و ارزشیابی مراکز استانی حوزه هنری در یادداشتی به خدمات حجت‌الاسلام و المسلمین سعید فخرزاده در زمینه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اشاره کرده و او را «میر تاریخ شفاهی انقلاب» می‌داند.

گفت و گو با حجت الاسلام سعید فخرزاده وقایع نگار تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

باشگاه خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «سعی سعید»؛ ویژه‌برنامه تجلیل از سه دهه تلاش حجت‌الاسلام و المسلمین سعید فخرزاده، مدیر تاریخ شفاهی دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری برای ثبت و ضبط تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به کوشش خبرگزاری تسنیم برگزار می‌شود.

داود ضامنی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت و ارزشیابی مراکز استانی حوزه هنری، در یادداشتی به خدمات حجت‌الاسلام و المسلمین سعید فخرزاده اشاره کرده و می‌نویسد:

آشنایی من با جناب فخرزاده به دورانی بر می‌گردد که در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران حضور داشتم. یعنی حدود ۱۶ سال پیش. آن موقع ایشان رئیس فرهنگسرای انقلاب بود. سال ۸۲ جناب زم از سازمان رفت و آقای اسفندیار رحیم مشایی به ریاست سازمان منصوب شد. رفتن زم و آمدن مشایی بی‌ارتباط نبود با تغییراتی که در بافت سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور در حال رخ دادن بود. مدیران آن دوره سه دسته شدند: یک دسته با زم از سازمان رفتند. یک دسته در سازمان ماندند. یک دسته هم مستأصل بودند. زیرا مدیرشدن در آن سالها شرط داشت. هر که در این حلقه نیست فارغ از این ماجراست. به جناب فخرزاده پیشنهاداتی شد برای ماندن و حتی حمایت بیشتر. اما او کوچ‌کردن به حوزه هنری را به نشستن سر سفره شهرداری ترجیح داد.

سال ۸۴ وقتی احمدی‌نژاد رئیس جمهور شد بعضی از مدیران وقت سازمان فرهنگی هنری شهرداری رفتند تو دولت. بعد از مشایی، دکتر علی عسگری آمد به سازمان. یکسال بعد برای من هم دیگر انگیزه‌ای برای ماندن در سازمان نماند. ترجیح دادم بی سروصدا کوچ کنم و به حوزه هنری بیایم. در سال ۸۵ ستادی در حوزه هنری تشکیل شده بود به نام ستاد سی‌اُمین سال انقلاب که مسئولیت آن را جناب فخرزاده برعهده داشت.

در منطق گزاره‌ای هست که می‌گویند معرِف باید اجلی از معرَف باشد. من به هیچ وجه این صلاحیت را ندارم که درباره شأن علمی و جایگاه ایشان در حوزه تاریخ شفاهی اظهارنظر کنم. اما در این ده سالی که در حوزه هنری از نزدیک با جناب فخرزاده حشر و نشر دارم یک ویژگی ایشان برایم بسیار تحسین‌برانگیز بوده است. ایشان همیشه خود را بدهکار به انقلاب اسلامی می‌داند نه طلبکار. حجه الاسلام فخرزاده برای انقلاب کم کار نکرده، کم مرارت نکشیده، کم ناسپاسی ندیده. اما هر بار که با او صحبت می‌کنی احساس می‌کنی ادای دِین ایشان به امام و انقلاب چقدر خالصانه است. به کرّات شاهد بودم چقدر سلامتی‌اش به خطر افتاد ولی طلبکارانه حرف نزد. مسئولیت‌هایی در خارج از حوزه هنری به وی پیشنهاد شد. اما اداره دفتر تاریخ شفاهی حوزه هنری و توسعه آن به مراکز استانی را برای خود یک فریضه دانست و تا به امروز پای آن ایستاد.

تردید ندارم بنای تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی در ایران مدیون و مرهون کسی است که برای خشت خشت آن از جان مایه گذاشت و او کسی نیست جز حجت‌الاسلام سعید فخرزاده. چقدر افتخار می‌کنم که در کنار چنین دوستان و همکارانی هستم.

انتهای پیام/لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.