جواب نیوز

فرمانده موفق باید قابلیت فرماندهی یگان‌های منعطف را داشته باشد

سرلشکر موسوی:امیر موسوی

به گزارش خبرنگار مهر، سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی در دومین همایش الگوی مطلوب فرماندهی نظامی در چشم انداز تمدن نوین اسلامی که در دانشگاه هوایی شهید ستاری در حال برگزاری است، با تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر، گفت: مرکز مطالعات راهبردی ارتش در خصوص انتظارات رهبری از یک فرمانده مطلوب مجموعه ای تهیه کرده که به تایید فرمانده کل قوا نیز رسید و مراجعه به این مجموعه بسیار خوب می تواند در دو بعد ویژگی های فردی و سازمانی الگوی فرماندهان باشد.

وی افزود: رهبری انقلاب در بین همه صاحب نظران، صاحب نظریه ارتش معنویت محور هستند. موضوع تخصص در نیروهای مسلح موضوعی بدیهی است اما آنچه بالاتر از همه است معنویت محور بودن است.

سرلشکر موسوی ادامه داد: فرمانده باید توانایی این را داشته باشد تا با معنویت امور یگان و زیرمجموعه خود را پیش ببرد. باید این اعتقاد را داشته باشد که در تقابل یک نیروی دفاعی از حق با یک نیروی دفاعی از باطل، نیروی حق پیروز می شود.

فرمانده کل ارتش اخلاق مداری را یکی دیگر از ویژگی های یک فرمانده مطلوب برشمرد و ادامه داد: کسی که از دین و اخلاق بهره ای نداشته باشد در سازمان نیز جایی نخواهد داشت.

امیر موسوی با بیان اینکه انقلابی بودن مهمترین ویژگی یک فرمانده است، گفت: پایبندی به مبانی اسلام و انقلاب تا آخر، هدف گیری اهداف انقلاب و تسلیم نشدن در برابر فشارهای سنگین دشمنان از ویژگی های یک فرمانده انقلابی است.

وی افزود: پایبندی به استقلال کشور در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دفاعی سومین ویژگی یک فرمانده انقلابی است. حساسیت در برابر دشمن و عدم تبعیت از راه و روش دشمنان نیز از مهمترین ویژگی های یک انقلابی است.

امیر سرلشکر موسوی با اشاره به موضع گیری های چند ماهه اخیر خود اظهار داشت: چندی پیش به من اطلاع دادند که منافقین در آمریکا علیه ارتش تظاهرات کردند و می گویند فرمانده جدید ارتش، ارتش ملی ایران را به یک ارتش مذهبی و انقلابی تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: هنگامی که این خبر را به من دادند دریافتم که راه را در این مدت درست رفته ایم و انقلابی عمل کرده ایم.

وی، تقوای سیاسی و پرهیز از لغزشگاه هایی که دشمن از آنها استفاده می کند را پنجمین ویژگی یک فرمانده انقلابی برشمرد و خاطرنشان کرد: باید توجه کنیم و بدانیم که کدام حرکت های ما مورد سوءاستفاده دشمن قرار می گیرد و از آنها پرهیز کنیم چرا که دشمن از تک تک سخنان ما، نشست و برخاست ها و رفت و آمدهای ما می تواند سوءاستفاده کند.

امیر موسوی گفت: بصیرت و انتخاب راه درست و موضع به موقع در برابر دشمن یکی دیگر از ویژگی های فرمانده مطلوب است و در کنار آن دقیق و پیگیر بودن فرمانده در اجرای امور محوله نیز حائز اهمیت است.

فرمانده کل ارتش با بیان اینکه دستور دادن صرف، فرماندهی نیست، گفت: فرمانده مطلوب کسی است که در تمامی مراحل اعم از ارائه طرح، برنامه ریزی، تخصیص اعتبار، مراحل اجرایی و نظارت به طور مداوم و مستمر پیگیر بوده تا کار به نتیجه مطلوب برسد.

سرلشکر موسوی با تاکید بر اینکه در دنیای سیال آینده جنگ های پرشدتی در فضای مجازی جریان خواهد داشت، گفت: در این دنیای سیال و فضای گسترده یگان هایی پاسخگو هستند که منعطف باشند.

وی در پایان گفت: فرماندهان موفق در آینده فرماندهانی خواهند بود که قابلیت فرماندهی یگان های منعطف را داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.