ظریف تهران را به مقصد مونیخ ترک کرد

0
(0)
ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان بامداد روز یکشنبه برای شرکت در پنجاه و چهارمین اجلاس امنیتی مونیخ، تهران را به مقصد آلمان ترک کرد.

به گزارش ایسنا، طبق برنامه اعلام شده محمد جواد ظریف ظهر روز یکشنبه در سومین و آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ در سخنانی در مورد مهمترین مسائل مربوط به امنیت منطقه خاورمیانه و عرصه بین الملل سخنرانی خواهد کرد.

کنفرانس امنیتی مونیخ که از روز جمعه آغاز شده است همایشی است که هرساله در ماه فوریه در هتل «بایریشر هوف »در شهر مونیخ آلمان برگزار می‌شود و طی آن به موضوعات و چالشهای مهم امنیت بین‌المللی پرداخته می‌شود. در این کنفرانس مقامات ارشد کشورها از جمله وزیران امور خارجه و دفاع، نظامیان کارشناس امور بین‌المللی و نیز برخی از صاحبان صنایع تسلیحاتی از کشورهای مختلف جهان به بحث و بررسی در خصوص مسائل امنیت جهانی می‌پردازند. هزینه‌های این کنفرانس توسط وزارت دفاع آلمان و کمک‌های مالی صنایع تسلیحاتی تامین می‌شود.

کنفرانس امنیتی مونیخ در سال ۱۹۶۲ میلادی بنیان نهاده شد و اکنون به یکی از مجامع بین‌المللی با اهمیت در عرصه امنیت جهانی تبدیل شده‌است و به دلیل تشابه کمی و کیفی و بازتاب‌های آن با مجمع جهانی اقتصاد به داووس امنیتی نیز شهرت دارد.

سال گذشته تحولات خاورمیانه موضوع عمده بحث‌های این کنفرانس بود و امسال نیز تاکنون مسائل خاورمیانه، جنگ داخلی سوریه، تروریسم ومبارزه داعش از مباحث اصلی سخنرانان این کنفرانس بوده است.

کنفرانس امنیتی مونیخ روز جمعه توسط وزراء دفاع آلمان و فرانسه افتتاح شد. وزیر امور خارجه و کشور آلمان نیز به نمایندگی از دولت فدرال آلمان در این کنفرانس مشارکت داشتند.

بیش از ۲۰ رئیس جمهور و رئیس دولت، ۴۰ وزیر خارجه و ۴۰ وزیر دفاع در کنفرانس سال جاری که طی روزهای ۱۶ الی ۱۸ فوریه ( ۲۷ الی ۲۹ بهمن) در هتل بایریشر هوف مونیخ برگزار شده است، شرکت کرده اند. علاوه بر مقامات ارشد کشورها، مجموعاً ۶۰۰ نفر شامل ۵۰ تن از روسای شرکتهای بزرگ نیز در این کنفرانس حضور دارند.

بر اساس این گزارش هیات کشور آمریکا در این کنفرانس شامل وزیر دفاع، وزیر کشور، مشاور امنیتی ترامپ و دوازده تن از سناتورهای این کشور از جمله جو بایدن و جان کری است.

وزیر امور خارجه روسیه، نخست وزیران ترکیه، بریتانیا و رژیم صهیونیستی به انضمام رئیس کمیسیون اروپایی « ژان کلود یونکر » نیز در این کنفرانس شرکت کرده اند.

به گزارش ایسنا روز یکشنبه علاوه برمحمد جواد ظریف، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان و جان کری وزیر امور خارجه پیشین آمریکا نیز در این اجلاس سخنرانی خواهند کرد. وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه حضور یک روزه خود در آلمان علاوه بر سخنرانی در اجلاس امنیتی مونیخ با تعدادی از مقامات شرکت کننده در این اجلاس نیز دیدار و رایزنی می کند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

لینک کوتاه مطلب : https://www.javabnews.com/?p=144678
سایر مطالب مرتبط

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)