جواب نیوز

رسانه‌ها و جناح‌ها علیه صحبت‌های تفرقه‌افکنانه پمپئو بایستند

محمدجواد جمالی

یک عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه همه جناح‌ها و رسانه‌ها باید یک صدا علیه صحبت‌های اخیر وزیر خارجه آمریکا باشند، گفت: صحبت‌های تفرقه‌افکنانه و مداخله‌جویانه وزیر خارجه آمریکا اقتضاء می‌کند که همه جناح‌ها و رسانه‌ها با هر گرایشی یک صدا مقابل او بایستند و پاسخ دهند.

محمدجواد جمالی در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه وزیر خارجه آمریکا درباره ایران، این حرف‌ها را بیان آرزوها و ایده‌آل‌های هیات حاکمه آمریکا دانست و گفت: آنها خودشان می‌دانند که چنین صحبت‌هایی تحقق‌ناپذیر است و با ماهیت جمهوری اسلامی و منافع و امنیت ملی ما منافات دارد. این صحبت‌ها مصداق بارز دخالت در امور داخلی کشور ما است.

وی افزود: این اظهارات نسنجیده و از سر کبر و غرور برای زمانی است که رژیم شاه در این مملکت وجود داشت، ما انقلاب کردیم تا دیگر از آمریکا دستور نگیریم، اگر می‌خواستیم دستور بگیریم که دیگر با آمریکا مشکل نداشتیم. آنها در این صحبت‌هایشان مانده بود که برای ما قیمت قند و شکر را تعیین کنند.

جمالی افزود: وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که اگر با این کشور مذاکره کنیم وضعیت اقتصادی ما بهتر می‌شود، حال اینکه ما در برجام مذاکره کردیم و نمونه آن را دیدیم که چطور آمریکا بدعهدی کرد و به سند رسمی بین‌المللی قائل نشد.

این عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هدف از بیان این اظهارات در مقطع فعلی را تحت‌الشعاع قرار دادن خروج آمریکا از برجام دانست و گفت: آنها می‌خواستند مذاکرات ایران و اروپا را تحت تاثیر قرار دهند تا جایی که بتوانند مذاکرات به نتیجه نرسد. اینگونه اهداف را هیات حاکمه آمریکا چه جمهوریخواهان و چه دموکرات‌ها دنبال می‌کنند، حال اینکه وضعیت ایران نسبت به گذشته و زمان بوش که چنین حرف‌هایی مطرح می‌شد بسیار متفاوت شده است.

جمالی یادآور شد: ایران در مقطع فعلی از لحاظ مسائل امنیتی و حوزه نفوذ معنوی در خاورمیانه حرفی برای گفتن دارد، زمانی حاضر نمی‌شدند ما در کنفرانسی برای حل مشکلات کشورها برویم اما اکنون التماس می‌کنند که ما در کنفرانس‌ها حاضر شویم. نمونه آن کنفرانس آستانه یا آنکارا است.

وی ادامه داد: در موضوع موشکی ما در زمان بوش هیچ چیزی نداشتیم اما اکنون آنها به شدت نگران وضعیت موشکی ما هستند گرچه اعلام کردیم که توان موشکی ما فقط بعد دفاعی دارد. در حوزه دفاعی ما به شدت قدرتمند شدیم،‌ قدرت ما بعد از برجام در خصوص کاهش ایران‌هراسی بسیار خوب بود، نشان دادیم به دنیا که اهل تعامل و پایبندی به تعهدات هستیم حتی در برابر تهدیدات خویشتنداری نشان دادیم، اینها همه نشان می‌دهد که شرایط ما نسبت به سالیان گذشته بسیار متفاوت شده است البته در داخل کشور فشار اقتصادی و مشکلات بیشتر شده که امیدواریم حل شود.

جمالی در ادامه با بیان اینکه آمریکا با تفرقه‌افکنی به دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: شاید مشکل آمریکا با همه کشورها حل شود اما با ایران حل نشدنی است چون با نظام ما مشکل ماهیتی دارند. آنها عملا به انحای مختلف می‌گویند دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی هستند به همین دلیل از هر فرصتی برای ایجاد فشار و جدایی و فاصله انداختن بین حاکمیت و مردم استفاده می‌کنند.

وی در واکنش به نام بردن از سردار سلیمانی در صحبت‌های وزیر خارجه آمریکا، گفت: آنها می‌دانند که سردار سلیمانی نفوذ معنوی داشته و فردی مبتکر جنگی و قابل قبول منطقه است. آنها به ما جنگ را تحمیل کردند تا ما را نابود کنند حال اینکه از قبل جنگ، افرادی همچون سردار سلیمانی‌ پرورش یافتند. او پیش از جنگ کارمند ساده آب استان کرمان بود.

این عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با تاکید بر لزوم پاسخ کوبنده از سوی جناح‌ها، گروه‌ها و رسانه‌ها به اظهارات وزیر خارجه آمریکا،‌ گفت: هیچ کس نباید از اظهارات پمپئو خوشحال شود. ما از رییس‌جمهور و معاون اولش و وزیر خارجه برای پاسخ‌های خوب، منطقی و مناسب به وزیر خارجه آمریکا قدردانیم. انتظار می‌رود همه رسانه‌ها و جناح‌ها اعم از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان و معتدلین و راست و چپ یک صدا علیه صحبت‌های مداخله‌جویانه و تفرقه‌افکنانه پمپئو بایستند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.