جواب نیوز

ذخیره برف تهران هنوز نسبت به پارسال ۷۸ سانت کاهش دارد/ تابستان چالش آب داریم

ذخیره برف تهران هنوز نسبت به پارسال ۷۸ سانت کاهش دارد/ تابستان چالش آب داریمخبرگزاری فارس: ذخیره برف تهران هنوز نسبت به پارسال ۷۸ سانت کاهش دارد/ تابستان چالش آب داریم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با اشاره به اینکه متوسط ذخیره برف از صفر به ۲۲ سانتی‌متر رسید و هنوز با بارش سال گذشته که یک متر بود، فاصله دارد، گفت: تهران تابستان آینده چالش تأمین آب خواهد داشت، پس مردم صرفه جویی را جدی بگیرند.

محمدرضا بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که آیا بارش‌های اخیر می‌تواند عقب‌ماندگی ذخیره سدهای تهران و ورودی آنها را بهبود بخشد، گفت: بارش‌های اخیر مناسب بود و چون به شکل برف بود و هنوز آب نشده‌است، نمی‌توان گفت که چه میزان بر ذخیره سدهای پنج گانه تهران اضافه خواهد کرد.

وی افزود: ذخیره برف در استان تهران با بارش‌های اخیر از صفر به ۲۲ سانتی‌متر رسید، اما هنوز با ذخیره برف سال گذشته که در ارتفاعات یک متر بود، فاصله دارد.

بختیاری با تأکید بر اینکه از ابتدای سال آبی جدید (مهر ماه امسال تا شهریور سال آینده) بارش‌ها نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد منفی است، خاطرنشان کرد: میزان بارش‌ها تا دیروز ۵۵ میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته که ۱۲۹ میلی‌متر بود، حدوداً ۷۴ میلی‌متر کاهش دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، ذخایر کنونی سدهای پنج‌گانه تهران ۵۶۸ میلیون مترمکعب است که نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد منفی است.

بختیاری با اشاره به اینکه هنوز اوضاع بارندگی مناسب نیست اظهار داشت: پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای بارندگی در فصل زمستان وضعیت نرمال بوده است و هنوز در خصوص فصل بهار گزارش‌ها منتشر نشده است. بنابراین امیدواریم وضعیت بارش‌ها باز هم بهتر شود و باید پذیرفت که امسال نسبت به سال‌های گذشته سال خشکی است.

وی تصریح کرد: به هر حال با این وضعیت بارش‌ها در جلساتی که با مسئولان شرکت آب و فاضلاب داشتیم، امیدواریم تابستان بدون مشکلی را سپری کنیم، اما به هر حال مردم باید صرفه‌جویی را در دستور کار خود قرار دهند، چرا که به هر حال تابستان سال آینده دچار چالش خواهیم بود.

بختیاری در پاسخ به این سؤال که در جلساتی که با مسئولان آب و فاضلاب داشتید، چه مواردی برای عبور از تابستان سال آینده مطرح شده است، خاطرنشان کرد: در جلسات مداوم خود همواره بر چگونگی تحویل آب خام و مخازن سد‌ها برنامه‌ریزی می‌کنیم.

*۷۰ درصد آب تهران از آب‌های سطحی تامین می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران اضافه کرد: در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب استان تهران ۷۰ درصد آب مورد نیاز را از آب‌های سطحی استفاده می‌کند، به طوری که از ۳ میلیون مترمکعب آب موردنیاز ۲ میلیون مترمکعب آب را از آب‌های سطحی تأمین و توزیع می‌کند.

*دولت قیمت آب خام را افزایش داد اما با همان قیمت‌های سال گذشته می فروشیم

بختیاری در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت فروش آب خام در سال جاری به شرکت‌های آب و فاضلاب افزایش یافته است، گفت: دولت قیمت فروش آب خام را در سال‌ جاری افزایش داد، اما شرکت آب منطقه‌ای تهران همچنان با قیمت‌های سال گذشته آب خام را به فروش می‌رساند.

انتهای پیام/ب

لینک اصلی خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.