جواب نیوز

دوره‌های کارآموزی دانشگاه‌ها هیچ خروجی ندارد

علمی کاربردی

یک صنعتگر و کارآفرین گفت: دوره‌های کارآموزی که برای دانشجویان در دانشگاه ها ارائه می‌شود، بیشتر صوری است؛ یعنی صرفا برای پاس کردن واحدها بوده و هیچ خروجی ندارد.

به گزارش ایسنا، ناصر سیاوشی متولد سال ۱۳۵۵ که تولید کننده ظروف یکبارمصرف بهداشتی کارخانه های لبنی و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته صنایع کارشناسی ارشد و همچنین کارآفرین برتر سال ۹۴ در استان مازندارن و کارآفرین برتر درسال ۹۳ در شهرستان نوربا ۵۰ نیروی کار به صورت مستقیم و ۱۰ نفر در واحد بازرگانی در شهرک صنعتی چمستان مشغول به فعالیت است، در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: سال ۱۳۸۴ کار خود را در یک واحد تولیدی شروع کردم و در سال ۱۳۹۲ برحسب علاقه ای که به رشته کشاورزی داشتم، تصمیم به احداث کارخانه لبنیات گرفتم که به پیشنهاد اتحادیه لبنی مازندران وارد صنعت تولید ظروف یکبار مصرف بهداشتی کارخانه های لبنی شدم.

وی سرمایه در گردش و اوقافی بودن ۵۰ درصد زمین‌های شهرک صنعتی چمستان را مشکل صنعتگران این منطقه دانست و افزود: اوقافی بودن زمین های شهرک صنعتی باعث شد تا زمانی صنعتگر که جهت گرفتن تسهیلات تبصره‌ای به بانک معرفی می‌شود،بانک‌ها تمایلی به دادن تسهیلات نداشته باشند .

سیاوشی تحریم ها را یکی دیگر از چالش ها درصنعت برشمرد و گفت: توزیع لبنیات در داخل و خارج کشور برای تولیدکننده دارای تفاوت هایی است؛ به عنوان مثال ظروف مورد استفاده در داخل کشور با نوع صادراتی آن متفاوت بوده و از آن جا که با آغاز صادرات تولید افزایش می باید با وجود تحریم ها صنایع دچار چلش های بزرگی می شوند.

این صنعتگر با اشاره به اینکه بی اعتمادی صنعت و دانشگاه باعث شده است تا واحدهای صنعتی از دانشگاه کمک نگیرند و از طرفی دانشگاه هم تمایل به برقرای ارتباط با صنعت ندارد، گفت: دوران کارآموزی که برای دانشجویان در دانشگاه ها ارائه می شود بیشتر صوری بوده و برای پاس کردن واحدها است و هیچ خروجی ندارد.

سیاوشی انتظار خود را در جایگاه یک صنعتگر از دولت دادن تسهیلات رونق تولید با بهره کم و تسهیل در روند آن و برطرف کردن موانع در واردات لوازم یدکی و خرید ماشین الات عنوان کرد و یادآورشد: موانع بسیار زیاد و زمان بر بودن و تسهیلات رونق تولید باعث می شود تا با تمام کش و قوس های فراوانی که جلوی پای صنعتگر قرار دارد زمانی که به انتهای کار برسد به دلیل تبصره و ماده های زیاد مبلغ پیشنهادی نصف شده و تولیدکننده مجبور می شود تا با گرفتن همان نصف مبلغ کار خود را راه بیندازد و گاهی این مسیر باعث پشیمانی صنعتگر از ادامه تولید می‌شود.

وی توقع خود از دانشگاه را تولید نیروی کار تحصیل‌کرده و با دانش بیان کرد و گفت: دانشجویانی که برای کارآموزی به واحدهای صنعتی مراجعه می کنند باید از این فرصت نهایت استفاده را ببرند و از تجارب صنعتگران بهره‌برداری کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.