جواب نیوز

دعوت متفاوت یک فیلم‌ساز از اعضای سابق شورای پروانه نمایش

مادرم ملکه

کارگردان مستند «مادرم ملکه» از برخی اعضای سابق شورای پروانه نمایش دعوت کرد برای درک بهتر شرایط فیلمسازی که آثارش توقیف می‌شوند، این فیلم را در جشنواره سینما حقیقت تماشا کنند.

علی زمانی عصمتی در گفت‌گویی با ایسنا بیان کرد: فیلم «مادرم ملکه» روز پنجشنبه (۲۲ آذرماه) در جشنواره حقیقت به نمایش درآمد که با استقبال خوبی همراه شد و امروز شنبه (۲۴ آذرماه) نیز نمایش دوم خود را ساعت ۱۶ طبق برنامه خواهد داشت. این فیلم درباره رابطه من و مادرم با محوریت کامل مادر است و موضوع آن روایت نگرانی های مادرم در این چند سالی است که من در عرصه فیلمسازی خود دچار محدودیت‌هایی شده بودم.

او با اشاره به سه فیلم سینمایی که در سال‌های گذشته ساخته و هیچ کدام به نمایش در نیامده و نیز پنج فیلم نامه‌ای که موفق به گرفتن پروانه ساخت نشده‌اند، گفت: مجوز نگرفتن و فیلم ساختن در گفتن و شنیدن خیلی ساده است اما وقتی وارد یک خانواده فیلمساز می‌شوید می‌بینید فیلم نامه‌ای که دست کم هفت ماه از زندگی و وقت یک نفر را می‌گیرد تا به نگارش درآید و بعد مجوز نمی‌گیرد چقدر خانواده آن فرد را هم درگیر می‌کند. مادر من شاید حدود ۱۰ سال، قبل از فیلم «اوریون» تا بعد از فیلم «شیفتگی»، شاهد تمام این محدودیت‌های من در کارم بود یعنی تقریبا از ابتدای دولت نهم این مشکلات شروع شد و فکر می‌کردم در دولت آقای روحانی شرایط عوض می‌شود که این اتفاق نیفتاد.

این فیلمساز ادامه داد: در تمام این سال‌ها مادرم به شدت نگران بود و به شدت هم تلاش می‌کرد تا اتفاق خوبی برای من بیفتد. بنابراین با توجه به آنچه در این فیلم روایت کردم می‌خواهم با کمال احترام و بدون هیچ اعتراض و طعنه و کنایه‌ای از بعضی دوستان و مسئولان (که قبلا عضو شورای پروانه نمایش بودند) دعوت کنم تا صرفاً فیلم مرا ببینند که بدانند خط قرمز کشیدن برای اثر یک هنرمند آنقدرها که فکر می‌کنند به سادگی یک مُهر و امضای «رد شد» نیست، چون اگر وارد خانواده هر هنرمندی شوند می‌بینند آنچه به عنوان سانسور یا ممیزی وجود دارد که البته خیلی هم مبتنی بر قانون نیست و بیشتر بر پایه سلیقه اجرا می‌شود چه تاثیراتی بر زندگی افراد می‌گذارد.

زمانی عصمتی با تاکید بر اینکه «برای این دوستان نه حکمی صادر می‌کنم و نه آنها را قضاوت می‌کنم و فقط می خواهم فیلم مرا تماشا کنند»، از حجت‌الله ایوبی، حبیب ایل‌بیگی، محمد احسانی، محمدرضا فرجی، احمد میرعلایی، علیرضا تابش، اکبر نبوی، جمال شورجه، مجید رضابالا، منوچهر شاهسواری و مازیار میری به عنوان کسانی که در زمان پیگیری مجوز فیلم یا فیلمنامه‌اش عضو شورا بوده یا مسئولیتی داشتند نام برد که برای تماشای مستندش دعوت شده‌اند.

او در پاسخ به اینکه چرا از مسئولان فعلی دعوتی به عمل نمی‌آورد؟ گفت: از حدود یک سال و نیم قبل هیچ فیلمنامه‌ای را برای گرفتن مجوز به سازمان سینمایی ارائه ندادم و در این مدت مشغول ساخت مستند «مادرم ملکه» بودم.

انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.