جواب نیوز

دانشگاه مایل بود برنامه‌های روز دانشجو سیاسی نباشند

مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد گفت: برگزاری بزرگداشت برای روز دانشجو اتفاق خوبی بود اما برگزاری جشن صرفا با ایجاد خنده اتفاق خوشایندی نیست، با توجه به شیوه مجوز دادن دانشگاه به برنامه‌ها می توان به این نتیجه رسید که دانشگاه مایل بود تا این روز سیاسی نباشد.

بهزاد قاسمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه دانشجویان از ابتدا که بحث جنبش دانشجویی از سال ۱۳۲۰ در ایران شکل گرفت به عنوان قشر تاثیر گذار در جامعه شناخته می‌شدند، اظهار کرد: این روند تا ۱۶ آذر ۱۳۳۲ که دانشجویان صحنه گردان بودند و پیش روی چهره استعماری انگلیس و امریکا ایستادند هم قابل مشاهده بود .

این فعال دانشجویی افزود: هم چنین در تیر ۷۸ همین قشر دانشجو جلوی حملات گازانبری وحوادث کوی دانشگاه ایستادگی کردند.

وی با اشاره به اینکه تزریق جو نا امیدی در میان دانشجویان و تعدد مراکز و موسسات آموزش عالی باعث شده تا دانشجویان دیگر آن دغدغه‌های قبلی را نداشته باشند ، افزود: بنده معتقدم جنبش دانشجویی را باید به یک درخت تنومند تشبیه کرد که به دلیل برخی سیاست‌های غلط چند سالی است که ثمره این درخت کم شده است، همچنان تنومد و تناور است اما نتیجه آن کمتر شده که بخش زیادی از آن ناشی از سیاست‌های غلط دولت و حتی وزارت علوم است که دانشجویان را از جو سیاست و هدفی که برای آینده کشورش دارد، خارج کرده است .

قاسمی خاطرنشان کرد: در هر جای جهان اصلاحات، انقلاب و یا دگرگونی شکل گرفته است، قطعا یکی از تاثیرگذارترین چهره‌هایی که در آن حادثه شرکت داشته از میان قشر دانشجو بوده است، انفعال دانشجویان باعث رواج اعمال سیاست‌های غلط از سوی مسئولین می‌شود که به مراتب آسیب‌های اجتماعی بیشتر می‌شود.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد اظهار کرد: ما برای ۱۶ آذر امسال در خواست مجوز برای سه برنامه را بیست روز پیش تقدیم هیئت نظارت بر تشکل‌ها کردیم. برای ۱۴ آذر سخنرانی دکتر صادق زیبا کلام ، ۱۸ آذر بزرگداشت روز دانشجو با حضور مسئولان شهری و استانی و ۲۰ آذر هم برای حضور مصطفی تاجزاده درخواست صدور مجوز داشتیم.

وی افزود :تا دهم آذر ماه دانشگاه هیچ جوابی به ما نداد و جلسه هیئت نظارت یا به عمد یا به دلیل مشکلات برگزار نشد، ما تحصن ۵۰ نفره ای را در محل دفتر ریاست دانشگاه تدارک دیدیم که ریاست دانشگاه قول مساعدت در زمینه برگزاری مراسم‌ها را به ما داد، در حالیکه به ما گفته بودند برای دریافت مجوزها برویم اما متوجه شدیم که با مجوز برگزاری سخنرانی دکتر زیباکلام و مصطفی تاجزاده موافقت نشده و مجوز بزرگداشت نیز با تغییراتی همراه بوده که برنامه را از مسیر اصلی کاملا دور کرده بود.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: اینگونه برخوردها را تشکلی مثل انجمن اسلامی با ۲۰ سال سابقه می‌تواند تحمل کند اما تشکلی که عمری ۲ الی۳ ساله دارد دغدغه کار سیاسی و تشکیلاتی از آنها گرفته می‌شود و این نوع برخورد، سیاست غلط دانشگاه نسبت به فعالیت‎های سیاسی را نشان می‌دهد.

انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.