جواب نیوز

دانشجویان نخبه اقلیم کردستان عراق بورسیه می‌شوند

ایران و اقلیم کردستان

قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی گفت: دانشجویان اقلیم کردستان عراق که انتظار می‌رود ۲۰درصد دانشجویان برتر این کشور باشند نیز این امکان بورس شدن دارند و به ازای هر ۵ دانشجوی اقلیم کردستان عراق، یک دانشجو بورس می‌شود و ۴ دانشجو به صورت شهریه پرداز تحصیل خواهند کرد.

دکتر حسین سالار آملی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه های مرکز همکاری های علمی بین المللی این وزارت برای توسعه همکاری با کشورهای منطقه اظهار داشت: از آنجا که با کشور عراق و اقلیم کردستان این کشور، روابط فرهنگی، تاریخی دیرینه ای داریم، برگزاری نمایشگاه علمی دانشگاهی برای دهه پایانی آذر ماه در اربیل اقلیم کردستان برنامه ریزی شد و در نهایت، حدود ۳۰ دانشگاه، مرکز پژوهشی و پارک علم و فناوری، آمادگی خود را ارایه دستاوردها در این نمایشگاه اعلام کردند.

قائم مقام وزیر علوم در اموربین الملل افزود: این هیات که بزرگ ترین هیات اعزامی به کشور عراق و حتی منطقه و فرامنطقه در طول سال های اخیر می باشد، با هدف جذب دانشجویان شهریه پرداز اقلیم کردستان عراق، ارایه ظرفیت های دانشگاه ها و مراکز پژوهشی داخل کشور، ایجاد شعب دانشگاهی، راه اندازی دوره های مشترک، توسعه مراودات دانشگاهی و مذاکرات دو و چند جانبه اعزام می شوند.

وی ادامه داد:در این سه روز دستاوردهای دانشگاهی در ابعاد دانشجویی، تحقیقاتی و آموزشی به صورت گسترده ارائه می‌شود و داوطلبان اقلیم کردستان عراق که مایل باشند در ایران تحصیل کنند با تکمیل فرم های خاصی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، می‌توانند به این مهم بپردازند.

به گفته سالارآملی، دانشجویان اقلیم کردستان عراق که انتظار می‌رود ۲۰درصد دانشجویان برتر این کشور باشند نیز این امکان بورس شدن دارند و به ازای هر ۵ دانشجوی اقلیم کردستان عراق، یک دانشجو بورس می‌شود و ۴ دانشجو به صورت شهریه پرداز تحصیل خواهند کرد.

رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم در خصوص نقش برگزاری این نمایشگاه در توسعه روابط علمی و پژوهشی دو کشور گفت: این نمایشگاه منجر به شناخت بهتر دو طرف از امکانات دانشگاهی، آموزشی و پژوهشی یکدیگر شده و از این رو در آینده همکاری ها در این زمینه بسیار موثر خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود در جریان برگزاری این نمایشگاه و دیدار با مقامات عراقی به این توافق برسیم که شعبه‌ای از دانشگاه فنی‌و حرفه‌ای و یکی از دانشگاه‌های برتر در اقلیم کردستان ایجاد شود.

انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.