جواب نیوز

خوزستان استان زخم خورده از توسعه ناپایدار

ظهرابی

سرپرست محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نادیده گرفتن مسائل زیست محیطی در انجام پروژه‌ها خسارات زیادی به استان خوزستان وارد کرده است .

به گزارش ایسنا حمید ظهرابی در جلسه بررسی روند و مشکلات فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و آماده‌سازی شرایط جهت انجام فاز دوم آن گفت: استان خوزستان، استان زخم خورده از توسعه ناپایدار است و اجرای بسیاری از پروژه ها بدون در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی خسارات زیادی به این استان وارد کرده است.
وی ادامه داد: امروز قرار است در خصوص فاز دوم طرحی تصمیم‌گیری شود. متاسفانه در انجام فاز اول مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی انجام نشده و هنوز در مورد زهاب‌هایی که قرار است توسط این طرح ۵۵۰ هزار هکتاری تولید شود، تصمیم گیری نشده است و مشخص نیست برای مدیریت این پساب‌ها چه کاری باید انجام داد .
ظهرابی ادامه داد: امروز در استانی حرف از تقسیم آب زده می‌شود که ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب حق‌آبه تالاب‌های آن به طور کامل تامین نشده است و دچار مشکلات زیادی در این مورد هستیم.
سرپرست محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست بر اجماع نظر همه مسئولان بر بازنگری در نحوه مدیریت و مصرف آب در بخش کشاورزی و صرفه جویی در این حوزه تاکید کرد و گفت: متاسفانه صحبتی در مورد اثرات زیست محیطی این طرح و چشم انداز آینده آن مطرح نمی‌شود بنابراین لازم است مسوولان به این موضوع هم توجه ویژه داشته باشند.
ظهرابی در بخش دیگری از سخنان خود به فرمایشات مقام معظم رهبری و مطالبه رییس جمهور در خصوص انجام مطالعات زیست محیطی و توجه اثرات پروژه ها بر محیط زیست قبل از انجام هر کاری و لزوم تامین حق‌آبه تالاب‌ها تاکید کرد و گفت: در طرح و برنامه توسعه استان خوزستان باید حق‌آبه تالاب‌ها و تامین ۱۵۰ متر مکعب در ثانیه برای خروجی انتهای رود خانه کارون نیز دیده شود تا آسیبی به محیط زیست در این حوزه وارد نشود.

سرپرست محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: نادیده گرفتن اثرات زیست محیطی پیامدهایی چون گرد و غبار و مشکلات فراوانی در این حوزه به دنبال خواهد داشت. مردم خوزستان از پیامدهای تصمیمات غلط گذشته آسیب‌های زیادی متحمل شده‌اند و باید دقت کنیم در راه حل این مشکلات گام برداریم نه این که مشکلات جدید به وجود آوریم.
انتهای پیام

لینک کوتاهلینک خبر

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.