جواب نیوز

بیش از ۴۰ درصد از درآمد شرکت‌های خارجی صرف پژوهش و تحقیقات می‌شود

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، زیست فناوری، نوآوری

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا گفت: بیش از ۴۰ درصد از درآمد شرکت‌های خارجی صرف پژوهش و تحقیقات می‌شود چرا که از فناوری مبتنی بر تولید ثروت استفاده می‌کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر یعقوب محمدی‌فر شنبه ۲۴ آذر در مراسم نمادین هفته پژوهش در آموزشگاه خیرساز مرحوم موسی‌خانی واقع در شهرک بهشتی همدان، بیان کرد: همدان به علت انجام پژوهش‌های علمی موفق و با کیفیت به عنوان یک استان علم‌دوست شناخته شده که دانشجویان آن بیش از دو درصد تولید علمی داشته‌است.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا با بیان اینکه در سال گذشته دانشگاه بوعلی‌سینا در جمع ۱۰ دانشگاه برتر کشور قرار گرفته، ‌گفت: این دانشگاه در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان نیز قرار دارد.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر، دانشجویان با انجام پژوهش‌های علمی، همدان را در ارتقاء سطح علمی یاری کردند و دانش‌آموزان امروز، دانشجویان فردایی هستند که باید جانشین این پژوهشگران باشند.

محمدی‌فر اظهار کرد: دنیای علم به قدری گسترده است که پژوهش باید هدفمند باشد و جزئیات را دربرگیرد به طوریکه برای انجام هر تحقیق و پژوهش باید به صورت تخصصی عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه فناوری باید ارزش‌آفرین باشد، عنوان کرد: علوم و تحقیقات و فناوری در کنار یکدیکر باید ارزش‌آفرین و منجر به تولید ثروت شود و یکی از عوامل موفقیت شرکت‌های خارجی همین فناوری ارزش‌آفرین است.

وی با بیان اینکه پژوهشگران قبل از انجام هر پژوهشی باید هویت و فرهنگ خود را حفظ کنند، خاطرنشان کرد: پژوهشگران قبل از هر اقدامی باید نگاه هویتی و فرهنگی خود را حفظ کنند تا بتوان انسان‌های توسعه‌یافته‌ای را تربیت کرد.

محمدی‌فر تأکید کرد: هویت هر دانش‌آموز و دانشجو عشق به مدرسه و دانشگاه است تا با آموزش هر تخصص و علم آن را در اختیار بیگانگان قرار ندهند چرا که این جامعه نیازمند انسان‌های محققی است که هویت و فرهنگ را در کنار خود داشته باشند.

وی تصریح کرد: تفکر غلطی مبنی بر اینکه برای تحقیق و پژوهش باید تمام امکانات و اختیارات وجود داشته باشد در میان جوانان دانش‌پژوه شکل گرفته که کاملا اشتباه است چرا که بسیاری از این اختراعات، مقالات علمی و پژوهش‌ها در سخت‌ترین شرایط از جمله تحریم‌ها شکل گرفته و باعث استقلال پژوهشگران در بسیاری از زمینه‌ها شده است.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا در پایان با بیان اینکه درهای دانشگاه بر روی دانشجویان و دانش‌آموزان گشوده است، گفت: پژوهش باید به یک فرهنگ در محیط دانشگاه تبدیل شود و سیستمی دانش‌پژوه در میان دانشجویان رخنه کند.

انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.