ایران عزم خود برای حفظ صلح را ثابت کرده است

0
(0)

سفیر ایران در مکزیک تاکید کرد: ایران به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته ای پیوست و فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را صرفا با اهداف صلح آمیز انجام داده لذا ایران عزم خود را برای حفظ صلح منطقه ای و بین المللی ثابت کرده است.

به گزارش ایسنا، محمد تقی حسینی طی سخنانی در پنجاه و یکمین سالگرد پیمان تلاتلولکو به منظور ایجاد ممنوعیت ساخت و استقرار سلاح‌های هسته‌ای در آمریکای لاتین اظهار کرد: پیدایش سلاح‌های هسته‌ای و استفاده از آنها علیه شهرهای هیروشیما و ناکازاکی ژاپن فراتر از یک تراژدی به عنوان تهدیدی دائمی برای موجودیت تنها سیاره قابل زیست بشر تبدیل شد.

وی تصریح کرد: امروزه، ده‌ها هزار کلاهک هسته‌ای در دست چند کشور معدود است که هر کدام قدرت ویرانگریِ بیشتری نسبت به بمب‌هایی که هیروشیما و ناکازاکی را با خاک یکسان کردند، دارند. دکترین‌های نظامی و استراتژی‌هایی مبتنی بر امکان استفاده از سلاح هسته‌ای همچنان پابرجا هستند.

سفیر ایران در مکزیک با بیان این که سند بررسی وضعیت هسته‌ای ایالات متحده که در تاریخ ۲ فوریه ۲۰۱۸ منتشر شد، به طور عمده بر اساس استفاده از سلاح هسته‌ای قرار دارد، گفت:‌ این سند همچنین پروژه‌های ساخت انواع جدید سلاح‌های هسته‌ایِ تاکتیکی را پیش بینی کرده است که می توان آن را به عنوان دستورالعمل یک فاجعه توصیف کرد.

حسینی با تاکید بر این‌که خطر ناشی از سلاح‌های هسته‌ای تمامی ملت‌ها و حتی آن‌هایی که دارای سلاح می‌باشند را تهدید می‌کند، ابراز کرد: پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) این حق را به کشورهای دارای سلاح‌های هسته ای نمی دهد که زراد خانه‌های هسته‌ای خود را برای همیشه نگه دارند. آنها طبق ماده ۶ پیمان منع گسترش وظیفه دارند خلع سلاح هسته ای را انجام دهند، که هنوز به این وظیفه عمل نکرده‌اند. این وظیفه همچنین در دیدگاه مشورتی دیوان بین المللی دادگستری تصریح شده است.

وی یادآور شد: تا کنون دو گروه از سلاح‌های کشتار جمعی یعنی سلاح‌های میکروبی و شیمیایی بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی ممنوع شده‌اند و اکنون زمان آن است که سلاح‌های هسته‌ای به طور کامل ممنوع شوند، موضع ایران در مورد سلاح‌های هسته ای روشن است.

سفیر ایران در مکزیک خاطرنشان کرد: ایران به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته ای و موافقتنامه های پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی پیوست و فعالیت‌های هسته‌ای خود صرفا با اهداف صلح آمیز صورت می گیرد. ایران عزم خود را برای حفظ صلح منطقه ای و بین المللی ثابت کرده است.

حسینی اظهار کرد: بر اساس همین دیدگاه ایران توافق هسته‌ای (برجام) را پذیرفت تا به یک بحران ساختگی پایان دهد. این توافق حاصل دیپلماسی چند جانبه است که اکنون به دلیل رویکرد یکجانبه دولت آمریکا به شدت تهدید به نابودی شده است. به نظر می رسد که برجام نیز مانند زنجیره‌ای از توافقات منطقه‌ای و بین المللی به مذاق این دولت خوش نمی‌آید.

وی ادامه داد: ایران در سال ۱۹۷۴ پیشنهاد استقرار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای را ارائه کرد و از آن زمان تاکنون برای دستیابی به این هدف ارزشمند تلاش کرده است. با وجود حمایت گسترده از برقراری منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه، این امر هنوز محقق نشده است زیرا که اسرائیل از پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و قرار دادن فعالیت‌های هسته ای خود زیر نظر پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سر باز می‌زند .

سفیر ایران در مکزیک در پایان گفت: خاورمیانه به شدت نیازمند آرامش و استقرار منطقه عاری از سلاح های کشتار جمعی است، نه تلاش برای بی اعتبار کردن یا نابود کردن توافقنامه هایی که حاصل مذاکرات چند جانبه هستند. بنابراین به منظور حفظ تمدن و تنها سیاره قابل زیست از خطر نابودی کامل، ایجاد دنیایی عاری از سلاح‌های هسته‌ای تنها یک گزینه نیست، بله یک ضرورت فوری است.

به گزارش ایسنا، پیمان تلاتلولکو، پیمانی است که میان کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب بسته شد تا کشورهای منطقه از ساخت و استقرار سلاح های هسته ای در خاک خود اجتناب کنند

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک منبع

میانگین امتیاز کاربران: 0 / 5. تعداد آرا: 0

لینک کوتاه مطلب : https://www.javabnews.com/?p=144104
سایر مطالب مرتبط

پرسش/نظر خود را مطرح کنید.

پرسش/نظر خود را مطرح کنید. (آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد)