جواب نیوز

” ایران”، “انقلاب”، “آزادی”؛ به غیر از این نیست؛ نگردید

سینما فرسوده
عکس های خبر متعلق یه سینماهای آذربایجان غربی نیستند

مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: سوء مدیریت‌ها در دهه گذشته عامل اصلی تعطیلی سینماهای استان است.

مسعود یکانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه ۱۲ سینما در سطح استان در شهرستان‌های ماکو، خوی، سلماس، نقده، شاهین دژ، اشنویه و ارومیه وجود دارد، افزود: از کل سالن‌های سینمای تحت مدیریت حوزه هنری آذربایجان غربی فقط ۳ سالن سینمای ایران، انقلاب، آزادی در ارومیه فعال است.

وی با اشاره به تعطیلی اکثر سینماهای استان در دهه۸۰ و با تاکید بر اینکه تصمیم گیری‌های غلط مدیریتی عامل اصلی تعطیلی های سینماهای استان در دهه اخیر بوده است خاطرنشان کرد: در پرونده‌های اکثر سینماهای غیرفعال استان، توجیه نداشتن اقتصادی و استقبال کم مردم به عنوان دلیل راکد بودن فعالیت این سینماها ذکر شده است.

یکانی افزود: در حال حاضر شرایط سخت افزاری و نرم افزاری سینماها و کیفیت فیلم‌ها نسبت به گذشته تغییر کرده و می‌توان با بهسازی سینماها از ظرفیت فرهنگی این مکان‌ها استفاده کرد اما مسئولان شهرستانی عزم لازم برای احیای سینماهای غیرفعال در شهرستان ها را ندارند.

مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه راه اندازی مجدد سینماهای غیرفعال استان به تنهایی از عهده حوزه هنری استان، خارج و نیازمند تامین اعتبار از شهرستان های مربوطه است، تصریح کرد: برای راه اندازی مجدد سینماهای غیرفعال در شهرستان‌ها به همکاری و مساعدت نهادهای ذی ربط شهرستانی به ویژه مجموعه شهرداری و شورای شهر، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها و نمایندگان آنان نیاز داریم اما مسئولان شهرستانی تاکنون هیچگاه برای احیای سینماهای شهرستان های خود پیش قدم نشده‌اند و نگاه کارسازی به مقوله فرهنگ ندارند.

یکانی گفت: ۲۱۰۰ صندلی در کل سینماهای فعال استان داریم که پاسخگوی نیاز استان نیست و باید در احیای سینماهای غیرفعال استان اقدامات اساسی صورت گیرد.

ساخت پردیس سینمایی ارومیه در انتظار جذب اعتبار و سرمایه گذار

مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان غربی، یکی از ملزومات حوزه فرهنگ و هنر استان را ساخت پردیس سینمایی ارومیه برشمرد و اظهار کرد: برای محقق شدن این طرح نیازمند تامین اعتبار و جذب سرمایه‌گذار هستیم و موضوع ساخت پردیس سینمایی ارومیه تنها در حد یک طرح است و برنامه اجرایی برای آن نداریم.

وی افزود: در روزهای گذشته تعدادی سرمایه گذار چینی از طرح پردیس سینمایی ارومیه بازدید داشته‌اند اما تاکنون پیشنهاد اجرایی از آنان دریافت نکرده‌ایم.

تخصیص نیافتن اعتبار عمرانی برای امور سینمایی حوزه هنری

یکانی با بیان اینکه نگاه مدیران بالا دستی، مدیریت امور داخلی سینماها از طریق درآمد خود سینماها است افزود: در ۸ سال گذشته کوچکترین اعتبار عمرانی برای بازسازی و نگهداری سینماهای استان به امور سینمایی حوزه هنری تخصیص نیافته که نتیجه آن غیرفعال شدن سینماهای استان در دهه گذشته تاکنون بوده است.

وی اظهار کرد: با پیگیری های بهادری، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی از سوی سازمان برنامه و بودجه مبلغ ۳میلیارد تومان برای بهسازی سینماهای فعال استان ابلاغ شده اما تاکنون هیچ اعتباری در این خصوص تخصیص نیافته است.

مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در وضعیت فعلی و محدودیت بودجه‌ای، دغدغه اصلی حوزه هنری استان تعمیر، ارتقای کیفی و نگهداری از سالن های فعال فعلی است، افزود: امیدواریم با تامین و تخصیص اعتبار از بودجه عمرانی بخش فرهنگ استان به امور سینمایی شاهد بهبود کیفیت سینماهای استان باشیم.

وی ادامه داد: برای بهسازی فقط صندلی سینماهای فعال استان بیش از یک میلیارد اعتبار نیاز است.

افزایش ۲۰۰ درصدی استقبال از سینماهای استان

یکانی با بیان اینکه در سال جاری و تاکنون استقبال مردم از فیلم های اکران شده در سینماهای استان از رشد بیش از ۲۰۰ درصدی نسبت به زمان مشابه سال گذشته داشته است افزود: در سال جاری بیش از ۱۰۰ هزار نفر از فیلم های اکران شده در سینماهای استان استقبال کرده‌اند.

وی در خصوص بیشترین استقبال از فیلم های اکران شده اظهار کرد: بالاترین استقبال مربوط به فیلم‌های به وقت شام با بیش از ۲۵هزار نفر، لاتاری با ۱۹ هزارنفر و هزارپا با بیش از ۱۱هزار نفر بوده است.

مدیر امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان غربی، سینما را یکی از شاخص های مهم و تاثیر گذار بخش فرهنگ هر جامعه‌ای عنوان کرد و افزود: فیلمسازان ارزشی بسیاری در کشور داریم و باید با حمایت از آنها نسبت به احیای ارزش‌های ایرانی اسلامی در جامعه و از طریق حوزه سینما و فیلم گام برداریم.
انتهای پیام

لینک کوتاه لینک

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.