جواب نیوز

رییس اداره استاندارد سایپا: بر خی خودروهای اروپایی هم امنیت پراید را ندارند

رییس اداره استاندارد سایپا: بر خی خودروهای اروپایی هم امنیت پراید را ندارند

در گفت و گو با برنا مطرح شد؛

رییس اداره استاندارد سایپا: بر خی خودروهای اروپایی هم امنیت پراید را ندارند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، ۱۰سالی می شود که آمارهای سالیانه انتشار یافته از سوی پلیس چه در تهران و چه در سایر نقاط کشور نشان می دهد یکی از بالاترین آمار سرقت ها متعلق به خودروی پراید است که به راحتی طعمه سارقان می‌شود.

تردیدی نیست که در برابر این سرقت‌ها قوه قضاییه و پلیس باید هزینه‌هایی در راستای ردگیری خودروی پرایدهای مسروقه و زندانی کردن سارقان متحمل شوند.

مصطفی غفاری رئیس اداره مهندسی و استاندارد محصولات شرکت خودرو سازی سایپا، در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، در خصوص اینکه چرا در این سال‌ها شرکت سایپا فکری برای تجهیز کردن خودروهای پراید نکرده است تا این خودرو تا این حد سهل در سرقت نباشد به بیان مطالبی در این باره پرداخت.

رئیس اداره مهندسی و استاندارد محصول شرکت سایپا درباره تیراژ تولید پراید گفت: آمار تولیدی این خودرو حدود ۱۰ میلیون دستگاه در بازار است که بیشترین آمار را در بین تیراژ تولیدی این شرکت را داراست و طبیعتا هر چقدر آمار تولیدی و استفاده از آن در بین مردم بیشتر شود همین فراوانی باعث افزایش آمار سرقت این نوع خودرو می شود چرا که دزدان به سمت این نوع محصولات که فراوانی بیشتری دارند ترغیب می‌شوند.

غفاری افزود: حدود ۱۰ سال پیش آماری مبنی بر بالا بودن سرقت خودروی پراید به ما ارائه شد و شرکت به سرعت در پی انجام اقدامات پیشگیرانه برآمد و در پی آن مهندسان ما سیستم ایموبلایزر را طراحی کردند که این سیستم در معدود خودروهای گران قیمت یافت می شود و بسیاری از خودروها مجهز به این سیستم نیستند و طراحی سیستم پروتکل ضد سرقت این خودرو کاملا ایرانیزه شد و امروز اداره استاندارد به این نتیجه رسیده است که پروتکل ضد سرقت همه ماشین‌ها باید از سیستم پراید پیروی کند.

وی در خصوص اینکه با این توضیحات چرا آمار سرقت پراید تا این حد بالا است گفت: در جلسه ای که با مسئولان قوه قضاییه و پلیس آگاهی و استانداری داشتیم آماری ارائه شد که نشان می داد خودرو‌های به سرقت رفته تولید سال ۱۳۸۶ به قبل هستند و ۹۸ درصد خودروهای تولید جدید به هیچ وجه قابل سرقت نیستند به گونه ای که پلیس آگاهی تنها یک سارق راشناسایی کرده است که موفق به سرقت خودروهای تولید جدید شده است. حتی اگر آمار سرقت خودروی پراید در سال گذشته ۱۰۰، ۲۰۰ و یا حتی ۱۰۰۰ دستگاه باشد آماری بسیار مورد قبول است و حدود ۸۰ درصد آن از طریق سایر روش‌ها دزدی صورت گرفته است که به شرکت تولید کننده باز نمی گردد. به عنوان مثال برخی مشتریان اقدام به دریافت سوئیچ یدک نمی‌کنند و این غفلت خود موجب به سرقت رفتن خودرو می شود. بارها به مشتریان اعلام شده است که حتی اگر فروشنده خودرو سوئیچ دوم را تحویل نداد برای دریافت آن به سایپا یدک مراجعه کنند تا با دریافت آن، سوئیچی که در دست فروشنده یا سارق قرار گرفته است غیر فعال شود.

مصطفی غفاری درباره طراحی ضد سرقت خودروی پراید گفت: سیستم ایموبلایزر و پروتکل ضد سرقت این خودرو بسیار بالا است و طراحی آن بسیار استاندارد است.

او افزود: به جرات می‌توانم بگویم پراید به هیچ عنوان قابل سرقت نیست و این آمار بالای سرقت مربوط به روش‌هایی از قبیل سرقت با خودرو بر است. حتی ممکن است صاحب خودرو ماشین را با سوئیچ برای چند دقیقه رها کند که زمینه سرقت خودرو را فراهم کند. باید منصف بود زیرا همه قصورها در آمار بالای سرقت این خودرو بر گردن تولیدکننده نیست.

غفاری به ارائه آمارهایی مبنی بر بالا بودن سیستم ایمنی این خودرو پرداخت و افزود: .پلیس اعلام کرده است که سرقت یک خودرو باید حداقل بالای ده دقیقه طول بکشد اما پرایدهای ساخت بالای سال ۸۶ حتی توسط سارقان حرفه ای به سختی و بیشتر از ۱۰تا۲۰ دقیقه طول می کشد تا دزدیده شوند. حتی من از پلیس آگاهی درخواست کردم تا اثر بخش بودن این سیستم و پایین آمدن آمار اعلام شود اما پلیس مخالف انتشار این آمار است و علت خود را از اینکار عدم اطلاع رسانی به سارقان و آموزش راه‌های جدید سرقت به آنان اعلام می‌کند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا وقتی مشتری اقدام به خرید پراید می‌کند در همان ابتدا فروشنده‌ها به شخصه تاکید می‌کنند که در اولین فرصت اقدام به خرید قفل پدال و فرمان کند گفت: به نظرم این توصیه دیگر برای پراید نیاز نیست. اصلاحات امنیتی خودروی پراید به قدری اثر بخش بود که با انجام آن، آمار سرقت این خودرو حتی از آمار سرقت برخی خودروهای اروپایی پایین‌تر آمده است. حتی از طرف برخی خودروسازان دیگر هم از ما درخواست شده تا پروتکل پراید به آن‌ها آموزش داده شود. آمارهای سرقت مربوط به تولیدات قبل از سال ۱۳۸۶ است که شرایط آن زمان ایجاب می کرد خودرو ها با این استاندارد تولید و عرضه شوند. امکان سرقت برخی دیگر از تولیدات ما مانند ساینا اتوماتیک نزدیک به صفر و دو الی سه برابر قوی‌تر از پراید است.

رئیس مهندسی و استاندارد محصولات شرکت سایپا با بیان اینکه "شرکت خودرو سازی سایپا ایمن‌ترین و قویترین خودرو سازی در ایران است" گفت: سارق همه قفل‌ها را باز می‌کند و قفل فرمان و پدال بی فایده است و امکان ندارد برای خودرو قفل گاو صندوق نصب کرد. حتی خودروهای آمریکایی نیز دچار این مشکل هستند. این قفل، قفل خودرو است و برای بالا بردن امنیت آن موانعی از قبیل بالا رفتن خطرات وجود دارد.

رییس اداره استاندارد سایپا در ادامه بیان داشت: سایپا حاضر است برای اطمینان دادن به هموطنان در خصوص امنیت خودروی پراید، حرفه‌ای‌ترین سارق خودرو توسط پلیس به این شرکت و خط تولید بیاید تا با تمام تکنیک‌هایی که می‌داند سعی در سرقت خودروی پراید کند تا همگان مشاهده کنند سرقت پراید دیگر به راحتی امکان پذیر نیست و حتی به صفر رسیده است.

لینک منبع

اخبار مرتبط

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.